COLLEGE OF ENGINEERING

  PETROLEUM ENGINEERING DEPARTMENT
  FIRST CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG07/002 ADEDIRE Rebecca Titilayo FEMALE EKITI
2 12/ENG07/004 ADEPOJU  Jennifer Oyindamola FEMALE EKITI
3 12/ENG07/015 IKPEBE Akpa Simon MALE BENUE
4 12/ENG07/016 IMONIKHE George Junior Oshiogwemoh MALE EDO
5 12/ENG07/019 OBANIWA Mary Mimololuwa FEMALE KOGI
6 12/ENG07/020 OBISESAN Rachael Oyindamola FEMALE OSUN
7 12/ENG07/021 OCHAI Josephine Oyife FEMALE ENUGU
8 12/ENG07/034 TIMIYAN Tamaralayefa Ayemidi FEMALE DELTA
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG07/003 ADENIGBA Babatunde Babajide MALE EKITI
2 12/ENG07/006 AGBALAJOBI Taiwo John MALE EKITI
3 12/ENG07/009 AYO-AJAYI Odedare Oluwaseun MALE EKITI
4 12/ENG07/012 EGONU Chiamaka FEMALE ADAMAWA
5 12/ENG07/013 FALEGAN Oluwagbemisola Cynrhia FEMALE ONDO
6 12/ENG07/024 OJO Olufemi Samson MALE OYO
7 12/ENG07/026 OLAOJO Adekunle Saheed MALE OYO
8 12/ENG07/032 OYENEYIN Olawale Mukhtar MALE ONDO
9 12/ENGO3/045 OYENEYIN Steve Sijuola MALE ONDO
10 12/ENG07/035 WAI-SAMUEL Wellington MALE RIVERS
11 12/ENG07/029 OMOTOSHO Olawale Moshood MALE OGUN
12 12/ENG07/031 OSASUWA Osarumen Solomon MALE EDO
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG07/010 BEMI Wehazidaso Kala MALE ADAMAWA
2 12/ENG07/011 DAVIES Oyindamola Alexander MALE ONDO
3 12/ENG07/014 IGBATAYO Adetunji Oluwapelumi MALE ONDO
4 12/ENG07/001 ABIN Richard Bernard MALE KADUNA
5 12/ENG07/008 AGUSTINE Daniel Tega MALE DELTA
6 12/ENG07/036 WAKAWA Paul Joshua MALE BORNO
7 13/ENG07/021 ABOLUWADE Kunle Peter MALE EKITI
8 13/ENG07/022 BUSARI Eniola Abdulqadir MALE OYO
9 13/ENG07/025 SOLOMON Chukwudi Abraham MALE C/RIVER
THIRD CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG07/025 OKON David Victor MALE CALABAR
2 12/ENG07/028 OMAH Princess Eruchi FEMALE RIVERS

 

MECHANICAL ENGINEERING DEPARTMENT B.Eng
FIRST CLASS
MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
12/ENG06/007 AHWIN Kevin Akporode MALE DELTA
12/ENG06/012 ANYAMKPA Chukwuebuka Donald MALE IMO
12/ENG06/022 ERERUGHURIE Oghenetano Kilter FEMALE DELTA
12/ENG06/044 ORUKELE Oghanemarho Emmanuel MALE DELTA
SECOND CLASS UPPER 
MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
12/ENG06/011 ALUFA Gbemisola Bunmi FEMALE EKITI
12/ENG06/013 ASIM Matilda Edet FEMALE C/RIVER
12/ENG06/017 COOKEY-GAM Richard Senibo MALE RIVERS
12/ENG06/018 DIENYE Joshua Udung MALE RIVERS
12/ENG06/025 EWEIYE Addison Osejie MALE EDO
12/ENG06/026 GEORGE-ADELABU Adewale Tokunbo MALE EKITI
12/ENG06/029 KOLAWOLE Akintayo Muhammed MALE OSUN
12/ENG06/030 LAWAL Olamide Kolawole MALE KWARA
12/ENG06/038 OPARA Uchechukwu Oyintombra MALE IMO
12/ENG06/046 SANSI Emmanuel Adedeji MALE OGUN
12/ENG06/047 UMAKHIHE Arnold Omozemoje MALE EDO
13/ENG06/033 OKUNRINBOYE Olubusayo Bolatito FEMALE ONDO
SECOND CLASS LOWER
MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
12/ENG02/002 ADENIKEN Anuoluwapo Emmanuel Peter MALE ONDO
12/ENG06/001 ABRAHAM Godwin Andikan MALE A/IBOM
12/ENG06/002 ADEDAYO Oluwafemi Philip MALE ONDO
12/ENG06/008 AKAN David Ekwere MALE A/IBOM
12/ENG06/010 AKINDELE Ayokunle Oluwaseun MALE ONDO
12/ENG06/015 AWANI Omagbitse Oritsetsolayemi MALE DELTA
12/ENG06/016 BASSEY Elvis Emmanuel Okon MALE A/IBOM
12/ENG06/021 EMADAMERHO Nefe MALE DELTA
12/ENG06/035 OKANDEJI Emuejevoke Oghenerukevbe MALE DELTA
12/ENG06/036 OLAJIDE Israel Olalekan MALE EKITI
12/ENG06/037 ONIBOKUN Aderemi Joshua MALE OSUN
12/ENG06/039 OPUTEH Noel Oshioriamhe MALE EDO
12/SCI02/022 TIMOTHY Innocent Enakhifo MALE EDO
12/ENG06/041 ORITSEDUMI Tosanwumi Frankline MALE DELTA
THIRD CLASS
MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
12/ENG06/043 ORUERIO Ewomazino Bernard MALE DELTA
12/ENG06/005 AGBONHIN Adekunle Lanre MALE OYO
12/ENG06/040 ORAKPO Richard Chukwunonso MALE ANAMBRA
11/ENG06/017 OKANIGHUAN Precious Okhuoya MALE EDO

 

  MECHATRONICS ENGINEERING B.Eng 
  FIRST CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG05/002 ADEGOKE Adeleke Joseph MALE OSUN
2 12/ENG05/004 AGBALAJOBI Kehinde Joshua MALE EKITI
3 12/ENG05/005 AGBONHESE James Eromosele MALE EDO
4 12/ENG05/010 AWESU Adedamola Adedeji MALE OGUN
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG05/001 ADEGOKE Akanseoluwa Stephen MALE EKITI
2 12/ENG05/014 FASESAN Oluwadamilola Williams MALE OSUN
3 12/ENG05/016 IKUPONIYI Samuel Smart MALE KOGI
4 12/ENG05/017 ITULAH Augustine Ebhodaghe MALE EDO
5 12/ENG05/018 NWOKEUKWU  Israel Okeoma MALE ABIA
6 12/ENG05/020 OMOTUNDE Richard Oloruntoba MALE OYO
7 12/ENG05/023 OYEDEJI Mofesayo'luwa Ayodeji FEMALE EKITI
8 12/ENG05/024 SODEINDE Ayomiposi Oluwagbotemi MALE OGUN
9 12/ENG06/027 HUSSANI Aliyu MALE KADUNA
10 12/ENG05/011 EZEOGU Ifeatu MALE IMO
11 12/ENG05/013 FAPOHUNDA Olaoluwa Ehikowoicho MALE EKITI
12 12/ENG05/015 FAYEMI Daniel Oluwatosin MALE ONDO
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 13/ENG05/018 ADEBIYI Victor Olusegun MALE OSUN
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 13/ENG05/022 OLAJUGBA Oludolapo Oludemilade MALE EKITI

 

ELECTRICAL/ELECTRONICS ENGINEERING B.Eng
  FIRST CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG04/001 ADEAGBO Kamil Adesola MALE OSUN
2 12/ENG04/002 ADETIFA Ololade Olusola FEMALE EKITI
3 12/ENG04/006 AKHIGBE Oseghale Gift MALE EDO
4 12/ENG04/026 FASUBA Akintomide Oluwaseun MALE EKITI
5 12/ENG04/029 IBENEGBU Chiamaka Chiagozie FEMALE ANAMBRA
6 12/ENG04/030 IDIM Abasi-ama Friday FEMALE A/IBOM
7 12/ENG04/031 IHEKWEAZU Samuel Uche MALE IMO
8 12/ENG04/038 MUSA Luqman Abubakar MALE BENUE
9 12/ENG04/063 USIANENE Jefferson Akoamen MALE EDO
10 12/ENG04/064 YUSUFF Joshua Oluwasanmi MALE EKITI
11 13/ENG04/032 OBINNAYA Chinwe Peace FEMALE IMO
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG02/022 IHIMODU Ayodeji Eyitayo MALE KOGI
2 12/ENG04/005 AGBEBAKU Adogame Emmanuel MALE EDO
3 12/ENG04/012 ASUK-ENIM  Daniel Agbor MALE C/RIVER
4 12/ENG04/017 BELLO Shuruke Azeezat FEMALE KWARA
5 12/ENG04/021 EHOCHE Enogela John MALE BENUE
6 12/ENG04/022 EJIMONU Chidiebere Michael MALE IMO
7 12/ENG04/027 HENRY Oghenemine David MALE DELTA
8 12/ENG04/034 JAMES Emmanuel Etim MALE C/RIVER
9 12/ENG04/036 MODEY Gold Ntamishor FEMALE C/RIVER
10 12/ENG04/039 NWAOKOLO Anita Onyinye FEMALE DELTA
11 12/ENG04/040 NWOSU Nzechukwu Nkemdinma MALE IMO
12 12/ENG04/042 OGEH Jeffrey Jeremiah MALE EDO
13 12/ENG04/045 OGUNJE  Fejiro Saviour MALE DELTA
14 12/ENG04/048 OKELEKE Ifechukwude Joseph MALE DELTA
15 12/ENG04/052 OMOTOSO Kolapo Olufemi MALE EKITI
16 12/ENG04/053 ONUOHA Chukwudi Joseph MALE IMO
17 12/ENG04/055 ORITOGUN Elizabeth Idisiri FEMALE KOGI
18 12/ENG04/056 RUFUS  Usakahyel MALE BORNO
19 12/ENG04/062 UDE Chidera Nwachukwu MALE ENUGU
20 12/SCI03/021 OYELEKE Amina Busayo FEMALE OYO
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG04/041 OGEDEGBE Anosi Aaron MALE EDO
2 12/ENG04/047 OKELEKE Wilfred Nkemakonam MALE DELTA
3 12/ENG04/010 AMBI Zibah Joel MALE NASARAWA
4 12/ENG04/050 OLADEJI Favour Oladipupo MALE OYO
5 12/ENG04/051 OMOLOJU Emmanuel Osiedinyesie MALE KOGI
6 12/ENG04/032 ILESANMI Michael Ibukunoluwa MALE ONDO
7 12/ENG04/019 BILIYOK Akawu Shekari MALE KADUNA
8 12/ENG04/060 UCHE Akachukwu Godstemple MALE IMO
9 12/SCI14/001 ABIODUN Tomisin MALE OGUN
10 13/ENG04/029 AJIBERO Oluwakayode James MALE KOGI
11 13/ENG04/031 EVWODERE Ogheneyoma Joshua MALE DELTA
THIRD CLASS 
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 11/ENG04/020 EGWU Daniel MALE BENUE
2 11/ENG04/039 UDOM Cyril Michael MALE A/IBOM
3 11/ENG04/041 USMAN Ayuba Mukhtar MALE JIGAWA

 

CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT B.Eng
  FIRST CLASS  
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG03/024 FAYOMI Olatomide Olawale MALE EKITI
2 12/ENG03/029 MBIELU Flora Onyinye FEMALE ANAMBRA
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG03/004 AGBAWHE Okeoghene Oghenekume FEMALE DELTA
2 12/ENG03/006 AHMED Bolaji Abdullahi MALE KWARA
3 12/ENG03/007 AKINOLA Olalekan Damola MALE EKITI
4 12/ENG03/016 BAKARE Olasunkami Kehinde MALE KWARA
5 12/ENG03/017 BOSEDE Olabode Daniel MALE ONDO
6 12/ENG03/019 EDIJALA Otaoghene Emmanuel MALE DELTA
7 12/ENG03/025 IDONIBOYEOBU Lyster Opubo FEMALE RIVERS
8 12/ENG03/027 KOMOLAFE Christianah Temitope FEMALE OSUN
9 12/ENG03/031 ND-EZUMA Sukky Raymond MALE ABIA
10 12/ENG03/032 NWANKWO Humphrey Ogobuchi MALE EBONYI
11 12/ENG03/033 OBEKPA Daniel Adaekele MALE BENUE
12 12/ENG03/034 OBOT Ofonime Gabriel MALE A/IBOM
13 12/ENG03/036 OGUNKUADE Opeyemi FEMALE EKITI
14 12/ENG03/037 OHUCHE Moses Chibuzor MALE EBONYI
15 12/ENG03/039 OKEKE Basil John Paul MALE ANAMBRA
16 12/ENG03/041 OLAOYE Folawiyo Timilehin MALE OYO
17 12/ENG03/047 YESUFU Adeola Gideon MALE ONDO
18 12/ENG06/024 ESAN Babatunde Samuel MALE OSUN
19 13/ENG03/022 ADEBAYO  Tolulope Damilola FEMALE OYO
20 13/ENG03/024 CLINTON Ikadoi Williams MALE BAYELSA
21 13/ENG03/025 IBOK Edidiong Johnson MALE A/IBOM
22 13/ENG03/027 OLADIPUPO Oladayomi Suliat FEMALE OYO
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG02/004 AGBEYEKE Philip Afamefule MALE DELTA
2 12/ENG03/001 ABUH Eze Belford MALE RIVERS
3 12/ENG03/003 ADEYOJU Oluwabukunmi Enoch MALE OSUN
4 12/ENG03/008 AKINSOLA Jeremiah Ayodeji MALE OSUN
5 12/ENG03/013 AZEEZ Oladapo Carrick MALE OYO
6 12/ENG03/014 AYODELE Ayotunde Olufemi MALE ONDO
7 12/ENG03/015 BABATUNDE Abiola Ayoola MALE OYO
8 12/ENG03/028 LUCKY-BADOM Meebarie Victor MALE RIVERS
9 12/ENG03/030 MEBAGHANJE Eyituoyo Godwin MALE DELTA
10 12/ENG03/022 FASOYIN Akin Victor MALE EKITI
11 12/ENG03/023 FASUBA Emmanuel Gbenga MALE EKITI
12 12/ENG03/026 IFEBUEME Chiagozie Kenneth MALE ENUGU
13 12/ENG03/038 OJEWUMI Ayodeji Ibrahim MALE OYO
14 12/ENG03/042 OLODO Lukman Folajimi MALE KWARA
15 12/ENG04/057 SALAWU Akinyinka Bright MALE OYO
16 13/ENG03/026 JAMES Emmanuel Olumide MALE KWARA
17 11/ENG03/003 ADEBIYI Damola Usman MALE OYO

 

                                                   COMPUTER ENGINEERING DEPARTMENT  B.Eng  
  FIRST CLASS 
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG02/003 ADENIRAN Adetola Bolade FEMALE EKITI
2 12/ENG02/019 EZE-ONUORAH  Ifeanyi Darlynton MALE ENUGU
3 12/ENG02/027 NWABUEZE Ifeoma Blessing FEMALE ANAMBRA
4 13/ENG02/027 ONAJINRIN  Peter Oluwaseun MALE OGUN
5 12/ENG02/029 OLORUNSHE Temilola Esther FEMALE KOGI
SECOND CLASS UPPER 
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG02/009 AROH Ebenezer Nnanna MALE EBONYI
2 12/ENG02/025 MMAKA John Uchechukwu MALE ANAMBRA
3 12/ENG02/012 AWOKIYESI Akinbolaji Clive MALE ONDO
4 12/ENG02/013 AWOSIKA Olawoyin Samuel MALE ONDO
5 12/ENG02/028 OKORIE Chukwuemeka Emmanuel MALE EBONYI
6 12/ENG02/024 JIMOH Isaac Ademola MALE ONDO
SECOND CLASS LOWER DIVISION
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG02/036 UGBE Dennis Terver MALE BENUE
2 12/ENG02/011 ATTAH Dianne Enyo-Ojo FEMALE KOGI
3 13/ENG02/026 NWANEKE Emmanuel Chinagorom MALE EBONYI
4 10/ENG02/010 BASSEY  HARRISON MALE C/RIVER
THIRD CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 11/ENG02/011 OLADIPO BASHIR MALE KWARA
2 11/ENG02/017 SOGBONMU  ABAYOMI A MALE OGUN

 

CHEMICAL ENGINEERING B.Eng
FIRST CLASS     
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG01/006 EKANEM Sophia Emmanuel FEMALE A/IBOM
2 12/ENG01/009 FASINA Fiyinfoluwa Deborah FEMALE OGUN
3 12/ENG01/014 OKORIE Onyedikachi Okoronkwo FEMALE ABIA
4 12/ENG01/020 YIBO Iniyemi Edmund MALE BAYELSA
SECOND CLASS UPPER 
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG01/002 ADERIBIGBE Emmanuel Ilesanmi MALE EKITI
2 12/ENG01/011 KORAVE Kevin Torkuma MALE BENUE
3 12/ENG01/013 OGUNWARE Michael Ayomide MALE ONDO
4 12/ENG01/016 ONOJA Oche Ben MALE BENUE
5 12/ENG01/018 UDOGU Chimaroke Kizito MALE IMO
6 12/ENG01/019 UKO-ABASI Uko Ikechukwu MALE A/IBOM
SECOND CLASS LOWER DIVISION
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG01/008 EZEKIEL Neza Somina MALE RIVERS
2 12/ENG01/017 SEMAKA Terna Asaaga MALE BENUE

 

 AFE BABALOLA UNIVERSITY ADO-EKITI
 

COLLEGE OF LAW 

  GRADUATING STUDENTS 
  FIRST CLASS          
S/N MATRIC NO. SURNAME FIRST NAME OTHER NAME GENDER  STATE OF ORIGIN
1 12/LAW01/019 ADEYEMO Mary Adeola F OYO
2 12/LAW01/068 EKOP Naomi Uwem F AKWA-IBOM
3 12/LAW01/071 ESENWAH Ogochukwu Maryann F DELTA
4 12/LAW01/102 MARUME Sandra Ozioma F IMO
5 12/LAW01/108 NJOKUJI Ogechi  Judith F ENUGU
6 12/LAW01/116 OBAYEMI Oluwaseun F EKITI
7 12/LAW01/120 ODJIGHORO Ogheneyoma Rhoda F DELTA
8 12/LAW01/147 ONWIODUOKIT Ubongabasi Fidelis F AKWA-IBOM
9 12/LAW01/043 ANYADIKE Izuchukwu Jideuma M IMO
SECOND CLASS UPPER DIVISION        
S/N MATRIC NO. SURNAME FIRST NAME OTHER NAME GENDER  STATE OF ORIGIN
1 12/LAW01/001 ABAH John Ojonugwa M KOGI
2 12/LAW01/002 ABAYOMI-SADIKU Timilehin Temidayo F LAGOS
3 12/LAW01/004 ABIODUN Olalekan Akanni M OYO
4 12/LAW01/005 ABIODUN Funmibi Olamide F OGUN
5 12/LAW01/006 ACHONWA- NJEMANZE Ogechi Immanuella F IMO
6 12/LAW01/007 ADEBISI Adetoun Hafsat F OSUN
7 12/LAW01/011 ADELEYE Omobolaji Queen F KWARA
8 12/LAW01/015 ADEPOJU Blessing Oluwapamilerin F KWARA
9 12/LAW01/017 ADEWOLE Mary Tofarati F OYO
10 12/LAW01/020 ADEYEYE Tofunmi Adeola F EKITI
11 12/LAW01/022 ADUGBO Oghenetekevwe Emuesiri F DELTA
12 12/LAW01/023 ADUNMO  Oluwatosin Maryjane F EKITI
13 12/LAW01/025 AGORO Islamiat Boluwatife F LAGOS
14 12/LAW01/026 AJAYI Itunuoluwa Omolola F LAGOS
15 12/LAW01/029 AJIBOLADE Odunayo  Vivian F ONDO
16 12/LAW01/032 AKINPELU Akintunde Habib M OYO
17 12/LAW01/034 AKINWALE  Bisola Adeola F EKITI
18 12/LAW01/035 AKINYEMI Ayomide Rachel F OSUN
19 12/LAW01/040 AMADI Ogbondamati Owanemi M RIVERS
20 12/LAW01/042 ANIFOWOSE Damilola  Joseph M OSUN
21 12/LAW01/045 ARE Oluwatomi Priscilla F OGUN
22 12/LAW01/047 ATEJI Esther Ojonekwu F KOGI
S/N MATRIC NO. SURNAME FIRST NAME OTHER NAME GENDER  STATE OF ORIGIN
23 12/LAW01/048 AWODELE Moyosore Victoria F OSUN
24 12/LAW01/051 BENSON-EDEH Nkesi Gift F RIVERS
25 12/LAW01/055 DADA Joshua Gbenga M KWARA
26 12/LAW01/056 DANAGOGO  Biobele Monima F RIVERS
27 12/LAW01/057 DARANIJO  Joshua Olajide M OSUN
28 12/LAW01/058 DOKUBO Otelemate Ibim F RIVERS
29 12/LAW01/059 EDOKPAYI Omosefe Austine F EDO
30 12/LAW01/060 EDOKPOLO Talitha-cumi Aiyevbosa F EDO
31 12/LAW01/061 EDUGHELE Daphne Eseleose F EDO
32 12/LAW01/062 EGONU Chidinma F ANAMBRA
33 12/LAW01/064 EJIBUNU Kubrat Abidemi F KOGI
34 12/LAW01/065 EKE Tonyola Mercy F BAYELSA
35 12/LAW01/066 EKEH Tochukwu Jude M IMO
36 12/LAW01/067 EKON Enoima  Linus F AKWA-IBOM
37 12/LAW01/070 EMOYON -IREDIA Usifo Osele M EDO
38 12/LAW01/072 EYO Unyime Enobong M AKWA-IBOM
39 12/LAW01/073 EZENWOYE Samuel Chidera M ANAMBRA
40 12/LAW01/074 FAGBOLA Opeyemi Olubukola F OSUN
41 12/LAW01/075 FATOYINBO Anthonia Oluwadamilola F ONDO
42 12/LAW01/081 GAPSISO Janet F ADAMAWA
43 12/LAW01/082 GBANA Nkasike Istifanus F TARABA
44 12/LAW01/083 GBOLAGUNTE Oladotun Ajao M OYO
45 12/LAW01/086 IFEANYI Blessing Onyinye F DELTA
46 12/LAW01/087 IGHORIMOTO Efemena Ogheneware F DELTA
47 12/LAW01/088 IHEANACHO Austin Onyemaechi M IMO
48 12/LAW01/089 IJIOMAH Nwakaku Ikemefula M ABIA
49 12/LAW01/090 IKOTUN Olubusayo F LAGOS
50 12/LAW01/091 ILIASU Rashidat Ayinke F KWARA
51 12/LAW01/096 JIAKPONNA  Joseph Ogbonna M ABIA
52 12/LAW01/097 JOHNSON Ayodeji Olanrewaju M EKITI
53 12/LAW01/099 KAYODE Olalekan Moshood M EKITI
54 12/LAW01/101 MANN Rachel David F PLATEAU
55 12/LAW01/103 MBAT Edidiong Dominic F AKWA-IBOM
56 12/LAW01/106 MOORE Jesulona Oritsemila F DELTA
57 12/LAW01/107 MUSTAPHA Zainab Tayo F KWARA
58 12/LAW01/112 NWABUOKU Adaobi Chukwunonso F DELTA
59 12/LAW01/114 NWOKEANOCHE Adaobi Grace F ENUGU
60 12/LAW01/122 OGIDAN Aanuoluwapo Abiola F ONDO
61 12/LAW01/123 OGIRI Mary F NASSARAWA
S/N MATRIC NO. SURNAME FIRST NAME OTHER NAME GENDER  STATE OF ORIGIN
62 12/LAW01/124 OGUAFOR Vicar Ikenna M DELTA
63 12/LAW01/125 OGUNDIMU  Abimbola Comfort F OGUN
64 12/LAW01/126 OGUNDIPE Jesunifemi Grace F EKITI
65 12/LAW01/127 OGUNLEYE Ibilola Morenike F OSUN
66 12/LAW01/129 OJIMBA Chiamaka Benita F IMO
67 12/LAW01/133 OKEKE Uzodinma  Merari M ANAMBRA
68 12/LAW01/135 OKPULOR Victoria Ogechi F ABIA
69 12/LAW01/138 OLAOYE Olatomi Ifeade F KWARA
70 12/LAW01/140 OLAWOYIN Falilat Olajumoke F OYO
71 12/LAW01/141 OLORI Abiamamela Godsfavour M RIVERS
72 12/LAW01/142 OLUKEYE Oluwadamilola Oluwamayowa F OYO
73 12/LAW01/143 OLUNLADE Emmanuel Oluwasegun M OYO
74 12/LAW01/149 ONYEKWERE Ikenna Lionel M ABIA
75 12/LAW01/150 OPAJOBI Oyinloye Bukola F OYO
76 12/LAW01/152 ORIBAMISE Abigail Ibukunoluwa F EKITI
77 12/LAW01/153 ORIOLA Mobolaji Wahab M LAGOS
78 12/LAW01/155 OSUOLALE Israel Oluwatobi M KWARA
79 12/LAW01/156 OTUORIMUO Ewhomazino Eunice F DELTA
80 12/LAW01/158 SAM-OBURU Beauty Adaugo F ABIA
81 12/LAW01/159 SANUSI Abisola Farida F OYO
82 12/LAW01/164 UCHE-OKORO Onyinyechi Imelda F IMO
83 12/LAW01/167 UMEADI Nkemakonam Christiana F ANAMBRA
84 12/LAW01/168 UMOH Usenobong Emmanuel F AKWA-IBOM
85 12/LAW01/170 WILLIE Oghenemise Betti F DELTA
86 12/LAW01/171 WOKOMA  Alice  Sotonte F RIVERS
87 12/LAW01/172 YINUSA Ajarat Olatundun F KWARA
88 12/SMS09/066 ILESANMI Opeyemi Esther F OSUN
89 12/SMS09/113 PHILIP Anietie Ebenge M AKWA-IBOM
SECOND CLASS LOWER DIVISION         
S/N MATRIC NO. SURNAME FIRST NAME OTHER NAME GENDER  STATE OF ORIGIN
1 11/LAW01/043 GRAHAM-KALIO Graham Tamunomiebi M RIVERS
2 11/LAW01/050 IKUYEJU Ikeoluwa Olufunke F LAGOS
3 12/LAW01/009 ADEKANMBI Taiwo Oluwapelumi F LAGOS
4 12/LAW01/012 ADELUSI Oluwatobiloba Adeluyi M EKITI
5 12/LAW01/013 ADENIPEKUN Babatise Victor M OSUN
6 12/LAW01/014 ADENIYAN Oladimeji Oluwasegun M ONDO
7 12/LAW01/021 ADU Oluwabukola Esther F ONDO
8 12/LAW01/027 AJEGUNMA Adegbenro Samuel M ONDO
S/N MATRIC NO. SURNAME FIRST NAME OTHER NAME GENDER STATE OF ORIGIN
9 12/LAW01/037 ALABI Toluwani Oluwagbemiga M EKITI
10 12/LAW01/044 ANYIKWA Ogechukwu Judith F ANAMBRA
11 12/LAW01/050 BAMIDURO Olawale Olatubosun M ONDO
12 12/LAW01/052 BRAIMOH Danielle Ohunene F KOGI
13 12/LAW01/054 CHRIS-ONYIBE Anointing Bennie F DELTA
14 12/LAW01/076 FEMI-OYEKOLA Kolapo  Isaac M OSUN
15 12/LAW01/077 FOLARIN Babatunde Umar M OGUN
16 12/LAW01/078 GABRIEL Yani Stanus M KADUNA
17 12/LAW01/080 GAMBO Evelyn Tannyta F RIVERS
18 12/LAW01/084 HAMZAT Oreoluwa Royan M OGUN
19 12/LAW01/092 IRECHUKWU Chukwuka Oscar M IMO
20 12/LAW01/093 IWESUKA Vivian Chukwu-Dumebi F DELTA
21 12/LAW01/094 JARIKRE Oghareroghene Oluwaseun M DELTA
22 12/LAW01/095 JEGEDE Eyimofe Foluwasayo F ONDO
23 12/LAW01/100 MADU Israel Ekenedilichukwu M ABIA
24 12/LAW01/104 MOKUNGAH Patsy Pasom F ADAMAWA
25 12/LAW01/109 NKANGA Imokomobong Emaeyak F AKWA-IBOM
26 12/LAW01/115 NWOKEDI Deborah Didi F ANAMBRA
27 12/LAW01/118 OBIREMI Oladimeji Emmanuel M OSUN
28 12/LAW01/121 OFESI Jefferson Emozino M DELTA
29 12/LAW01/130 OKAFOR Tochukwu Celestine M IMO
30 12/LAW01/131 OKE Ayobami Kenny M OYO
31 12/LAW01/132 OKEKE Divine Chiemelie M ANAMBRA
32 12/LAW01/134 OKOH Paul Ifeanyi M DELTA
33 12/LAW01/136 OKUONGHAE  David Aghabiomo M EDO
34 12/LAW01/137 OLAITAN Nimatallah Oluwafunmilola F KWARA
35 12/LAW01/139 OLANREWAJU Ayomide Ezekiel M OSUN
36 12/LAW01/144 OMEOKACHIE Chidera Eleonora F ANAMBRA
37 12/LAW01/145 OMOSEBI Olumide Moses M OSUN
38 12/LAW01/146 OMOTAYO Oluwanifemi Oluwaseun F EKITI
39 12/LAW01/148 ONWUMELU Precious Akunne F ANAMBRA
40 12/LAW01/151 OREBAJO Ibukunoluwa Emmanuel M OGUN
41 12/LAW01/157 PETERS Oluwatobi Ajibola M OGUN
42 12/LAW01/161 SEGUN Oluwaseun Olatunji M OGUN
43 12/LAW01/163 TAREBI Tamarabrakemi Tanus M BAYELSA
44 12/LAW01/165 UGBAJA Kikaolise Benjamin M DELTA
45 12/LAW01/166 UGWUOHA Akachukwu Chinweizu M IMO
46 12/LAW01/169 UMOH Idara Mark F AKWA-IBOM
47 13/LAW01/156 OLORUNSOGO  Oreofe Opeyemi F OSUN
   THIRD CLASS        
S/N MATRIC NO. SURNAME FIRST NAME OTHER NAME GENDER  STATE OF ORIGIN
1 10/LAW01/095 ONI Oluwatosin Rapheal M EKITI
2 11/LAW01/042 FOLAHAN Ayodeji Blessing M EKITI
3 12/LAW01/018 ADEYEMI Ayotomiwa Emmanuel M LAGOS
4 12/LAW01/024 AGAGBO Kenechukwu Cosmas M ANAMBRA
5 12/LAW01/046 ARUBI Wisdom Oritseshamisan M DELTA
6 12/LAW01/053 IHETU Richard Somtochukwu M IMO
7 12/LAW01/079 GALUMJE Paul Emodgyaje M TARABA
8 12/LAW01/113 NWA-UWA Joseph Chinedu M IMO

 

LIST OF GRADUATING STUDENTS IN THE COLLEGE OF ARTS AND HUMANITIES FOR 2016/2017 SESSION

 B. A. ENGLISH

SECOND CLASS UPPER    
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAMES GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/ART01/001 AKPOKIERE Ogenefegor Christina Female DELTA
2 13/ART01/003 FALODUN Jesutomi Opeyemi Female KOGI
3 13/ART01/004 OLOWOSEGUN Blessing Benedicta Female KOGI
THIRD CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAMES GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/ART01/005 UKPABI Emmanuella Chinwendu Female ABIA

 

GRADUATING STUDENTS IN THE COLLEGE OF SOCIAL AND MANAGEMENT SCIENCES

2016/2017 
B.Sc. ECONOMICS
FIRST CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/SMS01/001 ABANIWONDA Iyanu  Ajoke F LAGOS
2 13/SMS01/006 AGU Amarachi  Ugonma F ABIA
3 13/SMS01/007 AKINBOBOLA Oluwaseun Adesola F ONDO
4 13/SMS01/023 OKUWOBI Wuraola Ayomide F OGUN
5 13/SMS01/035 UKWUOMA Stephanie  Onyedikachi F IMO
6 13/SMS01/037 YUSUF Elizabeth  Yiminum F KADUNA
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/SMS01/002 ADEHI Brenda  Eniyo-Ojo F KOGI
2 13/SMS01/005 AGARA Preye Princess F BAYELSA
3 13/SMS01/009 BAGAIYA Lois Ndip F KADUNA
4 13/SMS01/010 BALOGUN Muhammmed Mustapha M KWARA
5 13/SMS01/021 OKEDIRAN Moyinoluwa Faith F KWARA
6 13/SMS01/025 OLADUNJOYE Rukayat Oladayo F OGUN
7 13/SMS01/028 OWOSENI Olabode M EKITI
8 13/SMS01/029 PAT-NATSON Anthony Tomi M KOGI
9 13/SMS01/034 UKOT Joy  Inyang F AKWA-IBOM
10 14/SMS01/063 ADEGBENRO Sikirat Adenrele F OGUN
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 12/SMS01/008 AKINGBADE Adedoyin Oluwapelumi M EKITI
2 12/SMS01/037 MUOMAREGHEN Samuel Ochuko M DELTA
3 12/SMS01/064 OYEYEMI Babayemi M KWARA
4 13/SMS01/003 AFOLAYAN Tosin  Comfort F KOGI
5 13/SMS01/004 AFUAPE Michael  Kolawole M KWARA
6 13/SMS01/008 AWOSOBEREKON Henrietta Opusoba F RIVERS
7 13/SMS01/012 DANFULANI Gladys Mwanret F PLATEAU
8 13/SMS01/013 ELEANYAUYO Kelechukwu  Lucia F IMO
9 13/SMS01/016 FRANCIS Favour  Ejiasa F AKWA-IBOM
10 13/SMS01/017 MEJEHA Chukwubuikem M IMO
11 13/SMS01/019 OGWUCHE Akor   Danladi M BENUE
12 13/SMS01/024 OLADIRAN Villaflor  Tobi F OSUN
13 13/SMS01/027 OMONIGHO Oghenefejiro F DELTA
14 13/SMS01/030 SALIHU Samirah Abdulrahman F FCT
15 13/SMS01/032 UCHENNA Tracy  Uchechi F IMO
16 13/SMS01/033 UKEH Williams Chigozie M ABIA
17 14/SMS01/061 ADEBAYO Ayomide  Oluwafemi M EKITI
18 14/SMS01/062 ADEDEJI Roland Bankole M ONDO
19 14/SMS01/065 ORUNGBE Ogechi  Lucky F DELTA
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 12/SMS01/054 OKWUENU Samuel Kenechukwu M DELTA
2 13/SMS01/020 OJO Osamuyimen  Eromosele M EDO
3 13/SMS01/026 OLATINWO Abdulwarith  Adedamola M KWARA
4 13/SMS01/031 TAGWAI Kazah M KADUNA
5 14/SMS01/064 IDRIS Abubakar Zaid M KOGI
6 11/SMS01/027 KIBIYA Ahmed Basir M KANO
7 11/SMS01/036 OBIHAI Emmanuel Abiodun M DELTA
B.Sc ACCOUNTING
FIRST CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS02/008 AMIOLA Elizabeth  Oyinkansola F OSUN
2 13/SMS02/024 KUTI Moyosore  Oluwatosin F OGUN
3 13/SMS02/040 OWO Sarah   Samuel F AKWA-IBOM
4 14/SMS02/066 OHAERI Nneoma  Sylvia F IMO
5 14/SMS02/070 PARKER Ruth  Ashimije F EDO
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS02/002 ABE Temitayo  Oluwatimileyin F EKITI
2 13/SMS02/011 AYODELE Simileoluwa Eniola F ONDO
3 13/SMS02/013 DADA Olamide  Abayomi M EKITI
4 13/SMS02/020 JAGAFA Martha  Ishaya F GOMBE
5 13/SMS02/021 JIMOH Ibrahim  Olaitan M KWARA
6 13/SMS02/022 JOSEPH Bertha  Udeme F AKWA-IBOM
7 13/SMS02/023 KOMOLAFE Rodiat  Adeoti F OYO
8 13/SMS02/025 MAIGARI Agida Boyi F TARABA
9 13/SMS02/028 NWANDU Okechukwu  Ngowari M DELTA
10 13/SMS02/029 OBIDOA Ugochukwu  Emeka M ANAMBRA
11 13/SMS02/031 OKPIKPI Edesiri  Beatrice F DELTA
12 13/SMS02/033 OLATUNJI Toluwanise  Oluwaseun F KWARA
13 13/SMS02/034 OLATUNLE Micheal  Adeyemi M EKITI
14 13/SMS02/035 OLAYEMI Oluwatosin  Nene F KOGI
15 13/SMS02/039 OSIFODUNRIN Omolola  Oluwaseun F OGUN
16 13/SMS02/041 OYEM Sandra F DELTA
17 13/SMS02/045 UFOT Mfreke-Obong  Samuel F AKWA-IBOM
18 14/SMS02/062 EGAHI Inalegwu Joseph M BENUE
19 14/SMS02/064 ELOMA Kebeh  Sunday F CROSS-RIVER
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/SMS02/064 UZOMA Chima Henry M IMO
2 12/SMS02/051 JOHN Okaiogbane Harold M DELTA
3 13/SMS02/003 ADEBAYO Oluwaseun  Samuel M EKITI
4 13/SMS02/006 ADEJAYAN Oreoluwa  Yetunde F ONDO
5 13/SMS02/007 ADETAYO Bolanle  Elizabeth F EKITI
6 13/SMS02/009 ANOWU Chiyenum Mercy F DELTA
7 13/SMS02/010 ANINZE Omefia  Mary F DELTA
8 13/SMS02/017 FRANCIS Mary F IMO
9 13/SMS02/018 FRANK Seraphina  Ibironke F KADUNA
10 13/SMS02/026 MARTINS Adebola  Precious F DELTA
11 13/SMS02/027 MOSTLEY Esimaje  Joyce F DELTA
12 13/SMS02/030 OGUNDIPE Olorunfemi  Bamiyo M EKITI
13 13/SMS02/036 OLORUNDA Damilola  Adebola F ONDO
14 13/SMS02/037 OLUBIYO Michael  Tanimola M KOGI
15 13/SMS02/038 OLUWAFEMI Abimbola  Mary F EKITI
16 13/SMS02/042 RAJI Deborah  Oluwaseun F KWARA
17 13/SMS02/043 SANNI Ismail  Adesodun M EKITI
18 14/SMS02/061 ASHIMI Adedoyinsola  Abdulwahab M LAGOS
19 14/SMS02/068 OMOLAFE Olamide  Gbenga M ONDO
20 14/SMS02/071 UWAKWE Anderson  Chukuneye M IMO
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/SMS02/062 UMAR Abel Great M EDO
2 12/SMS02/007 ADEOYE Timilehin Theophilus M KWARA
3 12/SMS02/022 AREWA Onolunose Okhia F EDO
4 12/SMS02/066 OGBE Tarimobowei M BAYELSA
5 13/SMS02/015 EHWAN Ehwan Rebo M TARABA
6 13/SMS02/047 WARA-TITA Roselyn  Afor F EDO
7 14/SMS02/069 OMONIYI Aderonke  Sarah F ONDO
B.Sc. BUSINESS ADMINISTRATION
FIRST CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 14/SMS03/017 BALOGUN Fisayo  Deborah F OGUN
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS03/004 IBRAHIM Hauwa  Temitope F OSUN
2 13/SMS03/005 IHEKUNA Orjiugo Jennifer F IMO
3 14/SMS03/018 LAR Joshua  Gompen M PLATEAU
4 14/SMS03/019 SAM-STANFORD Ovunda Seun M RIVERS
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS03/007 JOSEPH Praise  Udeme F AKWA-IBOM
2 13/SMS03/008 MHYA Akilahyel  John M BORNO
3 14/SMS03/021 POPOOLA Adeyinka  Joshua M OSUN
4 14/SMS03/022 UKPETENAN Theresa F EDO
5 12/SMS03/002 AJIBOLA Ajoke Victoria F OYO
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/SMS03/010 KADIRI Ayodimeji Simbiatu F EDO
2 11/SMS02/029 IBRAHIM Tope Ibrahim M KWARA
3 12/SMS03/015 OTUEDON Eyimofe Tuoyo M DELTA
B.Sc MEDIA AND COMMUNICATION STUDIES
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS04/001 ABDULMAJEED Nabila  Raji F KANO
2 13/SMS04/004 ADIGUN Ganiyat  Tosin F KWARA
3 13/SMS04/005 AGWAH Onyinyechi  Sharon F IMO
4 13/SMS04/006 AKINOLA Oladunni  Adebola F EKITI
5 13/SMS04/007 AKINTOLA Folashade  Tunrayo F OYO
6 13/SMS04/015 ANIBABA Motunrayo  Titilope F LAGOS
7 13/SMS04/016 ANUGENGEN Toju Elizabeth F DELTA
8 13/SMS04/017 ASEKHAMEN Matilda  Oyamame F EDO
9 13/SMS04/018 ATTA Amira  Labeeba F KOGI
10 13/SMS04/021 AZEEZ Hannatu  Sarah F KOGI
11 13/SMS04/022 BAKARE Oluwadunsin  Shedrack M EKITI
12 13/SMS04/026 EKPE-IKO Runyi F CROSS-RIVER
13 13/SMS04/027 ENEFE Malcolm Odishika M DELTA
14 13/SMS04/029 IGHODAYE Ejiro  Rachael F DELTA
15 13/SMS04/031 IRIVWIERI Mercy  Ogheneruona F DELTA
16 13/SMS04/033 KOMOLAFE Olatilewa  Oyinkansola F OSUN
17 13/SMS04/035 MOMOH Zainab  Ladi F EDO
18 13/SMS04/036 NWACHUKWU Uloma  Stella F IMO
19 13/SMS04/038 OGUNMUYIWA Oluwadamilola  Zainab F OGUN
20 13/SMS04/040 OKUKU Treasure  Oluwafunke F KOGI
21 13/SMS04/041 OLOWOLAFE Oluwatoyin  Miracle F EKITI
22 13/SMS04/048 UCHENDU Somto  Ifeoma F ANAMBRA
23 13/SMS04/050 UGHAKPOTENI Ufuoma  Precious F DELTA
24 13/SMS12/007 MADUAGWUNA Chukwuemeka M ANAMBRA
25 14/SMS04/069 AIYENDE Oluwadara  Faith F KOGI
26 14/SMS04/079 KOLADE Oluwadamilola Morolake F EKITI
27 14/SMS04/081 OCHENI Queen  Esther F KOGI
28 14/SMS04/082 OLUMBA Chinonelum  Precious F ANAMBRA
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS04/008 AKINWALERE Oluseye  Morenikeji F ONDO
2 13/SMS04/009 AKINYEMI-ALFRED Busayo  Chinasa F EKITI
3 13/SMS04/012 ALHASSAN Khalifa  Ojonugwa M KOGI
4 13/SMS04/020 AYODEJI Kevin  Mayokun M ONDO
5 13/SMS04/024 CHUMA-NWOSU Ikemefuna Chukwumezie M ANAMBRA
6 13/SMS04/030 INYANGMME Aniebietabasi Ntieyong M AKWA-IBOM
7 13/SMS04/032 KIENABERE Miebaka  Emmanuel F RIVERS
8 13/SMS04/039 OKORO Ifeoma  Oluwapelumi F EBONYI
9 13/SMS04/045 RICHARD-KOKO Amiebi F RIVERS
10 13/SMS04/049 UDEH Lynda  Anthony F AKWA-IBOM
11 14/SMS04/075 CHINDA Chioma  Felix F RIVERS
12 14/SMS04/076 DANIEL Prince Chima M RIVERS
13 14/SMS04/077 FASAMI Kayode  Matthew M OSUN
14 14/SMS04/080 NNODIOGU Judith Ujunwa F IMO
15 12/SMS04/032 FAKUNLE Ayotunde Andrew M EKITI
16 12/SCI14/002 ABIODUN Oyekan Abayomi M EKITI
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 12/SMS04/012 AJILEYE Dennis  Oluwaseun M ONDO
2 13/SMS04/053 AZEEZ Oladipupo  Jethro M OYO
3 13/SMS04/003 ADAMS Sofiyat  Omowunmi F OSUN
4 13/SMS04/023 BOLA Oluwatoyin Kolawole M ONDO
5 14/SMS04/073 ASADA Oshioke  Raymond M EDO
6 12/SMS04/024 EDUN Dele David M OGUN
7 12/SMS04/001 ABALAKA Ruby Odomachenwu F KOGI
8 12/SMS04/039 MBOCHI Seith Lisa F KADUNA
9 12/SMS04/063 SYLVESTER AIPOH Daniel Oshiokhenoya M EDO
B.Sc BANKING & FINANCE
FIRST CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS05/006 OZOADIBE Miriam  Chinimeren F ENUGU
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS05/003 MARK-NEBU Stephanie F RIVERS
2 13/SMS05/004 OKON Ekomobong  Innocent F AKWA-IBOM
3 13/SMS05/008 WILKIE Precious  Oritsegbemi M DELTA
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 12/SMS05/003 AMADI Iyeneomi Gold F RIVERS
2 13/SMS05/002 JACK Michael  Opubo M RIVERS
3 13/SMS05/005 OLATOYE Kafayat  Oluwatosin F OSUN
4 14/SMS05/014 ILONDU Chizubelundu  Otito F ANAMBRA
5 14/SMS05/015 OJO Abimbola  Esther F EKITI
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/SMS05/008 UZU Blessing F ABIA
2 12/SMS05/001 ADEDAPO Sulaiman Adedokun M OSUN
3 13/SMS05/001 ESSIEN Edward Uduak M AKWA-IBOM
B.Sc TOURISM & EVENTS
FIRST CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS06/002 BULUS Deborah F BAUCHI
2 13/SMS06/005 ISAAC Sedy F AKWA-IBOM
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/SMS03/014 SALAMI Temitayo F OGUN
2 13/SMS06/008 SHAMBO Beri F TARABA
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/SMS03/001 ABOIRA Aite Henry M ADO
2 11/SMS03/008 JEGEDE Blessing F EKITI
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/SMS06/004 EDA Aboyowa M DELTA
2 12/SMS06/005 EREREKOMI Ese Aghogho M DELTA
B.Sc POLITICAL SCIENCE
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 14/SMS08/013 ADEBANJO Winner F OGUN
2 14/SMS08/014 MOHAMMED Tukur M ADAMAWA
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS08/004 OBOREVWORI Clinton  Tega M DELTA
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 12/SMS07/003 DEJI John Olaoluwa M OGUN
2 12/SMS08/016 IYAMU Ndidi John M DELTA
3 13/SMS08/003 LAWAL Oluwatoyin Simbiat F LAGOS
B.Sc INTERNATIONAL RELATIONS
FIRST CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS09/013 AMADI Ozioma  Jennifer F RIVERS
2 13/SMS09/033 FRENCH Evaewero F DELTA
3 13/SMS09/050 OBIANIME Theodora Tamuolobubeleba F RIVERS
4 13/SMS09/058 OKANDEJI Oghenekaro M DELTA
5 14/SMS09/104 NNOSHIRI Oluchi F IMO
6 14/SMS09/107 OMIDINA Sukurat F OGUN
           
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/LAW01/024 AILENOTOR Eboseremen  Christiana M IMO
2 13/SMS09/002 ADAMS Abigail  Tiama F KADUNA
3 13/SMS09/005 AJAYI-KAYODE Temitope F EKITI
4 13/SMS09/006 AJUWA Safia Favour F ONDO
5 13/SMS09/007 AKINBADE Sekinat Adedoyin F OSUN
6 13/SMS09/014 AMAKOROMO Kelvin Woyengikuro M BAYELSA
7 13/SMS09/017 AROH Nnamdi  Elvis M ANAMBRA
8 13/SMS09/022 BELLO Aisha  Colleen F BORNO
9 13/SMS09/026 EBI Abigail Umo F AKWA-IBOM
10 13/SMS09/029 ESAN Omolola  Omolade F EKITI
11 13/SMS09/030 EZE Jonathan Chinazor M EBONYI
12 13/SMS09/031 FAWOLE Boluwatife Ooreoluwa F OYO
13 13/SMS09/032 FEMOWEI Edisemi Anita F BAYELSA
14 13/SMS09/034 GANDU Jemimah  Joy F KADUNA
15 13/SMS09/039 IRORAPKPOR Onome Helen F DELTA
16 13/SMS09/042 LOLOMARI Ibingibo Tubofeye F RIVERS
17 13/SMS09/053 OGANGAN Christiana F DELTA
18 13/SMS09/057 OJUMU Christiana Funke F ONDO
19 13/SMS09/065 OLUPINYO Grace  Tope F KOGI
20 13/SMS09/068 ONWULI Onyinyechukwuka Hanita F DELTA
21 13/SMS09/069 ONYEAKUSI Amarachi Mercy F ANAMBRA
22 13/SMS09/078 SENFUYE Imisioluwa Ifeoluwa F OGUN
23 13/SMS09/080 SOYINKA Oluwadara Oludayo F OGUN
24 13/SMS09/083 TIMOTHY Oribi F RIVERS
25 13/SMS09/086 YUSUF Quadri Oluwatobi M OYO
26 14/SMS09/099 DESMOND-EKE Oladele F ONDO
27 14/SMS09/101 ELUMEZE Amaka F DELTA
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 12/SMS09/020 AJOSE Ivy Tinuola F ONDO
2 13/SMS09/004 ADIE John Bigbo M CROSS-RIVERS
3 13/SMS09/008 AKINNUSI Praises  Oluwafunmilayo F ONDO
4 13/SMS09/010 AKURO Diepriye F RIVERS
5 13/SMS09/011 ALHASSAN Benedicta  Enemona F KOGI
6 13/SMS09/012 ALUKO Oyindamola Benjamin M EKITI
7 13/SMS09/015 ANYAMKPA Obinna  Charles M IMO
8 13/SMS09/016 AREMU Ayomide  Maryam F KWARA
9 13/SMS09/018 ASOANYA Goodness  Chinecherem F IMO
10 13/SMS09/020 AWOLIYI John Oluwarotimi M OGUN
11 13/SMS09/021 BABUBA Eileen Abeke F DELTA
12 13/SMS09/025 DOKUBO Onengiye  Olusegun M RIVERS
13 13/SMS09/027 EKARIKA Amanda  Nsinke F AKWA-IBOM
14 13/SMS09/035 HANACHOWECHIE Joshua  Chijioke M BAYELSA
15 13/SMS09/037 HASSAN Fatima F BORNO
16 13/SMS09/040 ISA Jemila Bonori F KOGI
17 13/SMS09/041 JOSEPH-OLA Ekiprete Casmir M BAYELSA
18 13/SMS09/043 LORI Temisan F DELTA
19 13/SMS09/046 MUHAMMED Nanahauwa Ahuoyiza F KOGI
20 13/SMS09/047 NIWEIGHA Bodisere Anita F BAYELSA
21 13/SMS09/054 OGUNNAIKE David Olurogba M OGUN
22 13/SMS09/055 OJO Ebenezer Oluwanifemi M EKITI
23 13/SMS09/059 OKARO Ifeanyichukwu Chukwudiebube M ANAMBRA
24 13/SMS09/062 OKPALA Ifeanyichukwu Chinenye F ANAMBRA
25 13/SMS09/063 OLIH Deborah  Ifechukwude F DELTA
26 13/SMS09/064 OLLEY Weyinmi Tessy F DELTA
27 13/SMS09/066 OMOARHELOJIE Endurance Ebehi F EDO
28 13/SMS09/067 OMORI Emeh Pearl F CROSS-RIVER
29 13/SMS09/070 OSADEBAY Isioma Vanessa F DELTA
30 13/SMS09/071 OSHODI Ayobami  Oluwatobiloba M ONDO
31 13/SMS09/072 OWONAM Abigail Solomon F AKWA-IBOM
32 13/SMS09/073 PAM Kaneng Dalyop F PLATEAU
33 13/SMS09/076 SALAMI Oluwadamilola F KWARA
34 13/SMS09/077 SANGOTOKI Boluwaji F OSUN
35 13/SMS09/082 SUOBERE Henry Imaoye M RIVERS
36 13/SMS09/084 UDIDA Lucia Andomimye F CROSS-RIVER
37 13/SMS09/091 SALAU Aderonke Wuraola F OGUN
38 14/SMS09/098 DANJUMA Mary F ABUJA
39 14/SMS09/100 EJEH Ene F BENUE
40 14/SMS09/108 ONONUJU Phillip M IMO
41 14/SMS09/109 TELLA Oluwatobi M OSUN
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 10/LAW01/055 IHUOMA Onochie M IMO
2 10/SMS09/059 NWAYOR Benice Udoka M DELTA
3 11/SMS01/048 SULEIMAN Zaharadeen Isah M KATSINA
4 11/SMS09/103 OKACHI-EKA Edidem Peter M CROSS-RIVER
5 12/SMS09/090 OJO Abidemi Osahon M KOGI
6 12/SMS09/096 OLANIYI Japhet Tolulope M EKITI
7 12/SMS09/103 ONIDARAFUNMI Aanu Mildred F OYO
8 12/SMS09/118 SOYEMI Adeola Adebayo M OGUN
9 12/SMS09/121 SULEIMAN Khaziat Orahachi F KOGI
10 13/SMS09/087 ADEBIYI Dickson Adelowo M OSUN
11 13/SMS09/001 ABASIUBONG Emem  Jonathan F AKWA-IBOM
12 13/SMS09/051 ODENEYE Adejoke Deborah F OGUN
13 13/SMS09/052 ODILI Esulu Natasha F RIVERS
14 13/SMS09/061 OKOJIE Louisa  Omogbohu F EDO
B.Sc PEACE & CONFLICT STUDIES
FIRST CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS10/001 ABE-OLUWADARE Taiwo  Oluwasegun M EKITI
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/SMS08/012 MESILEYA Seun Sunday M ONDO
2 12/SMS10/008 OBAISI Olubukun Phillip M EDO
3 12/SMS10/014 WILLIAMS Ebilabo Tamarasinka F BAYELSA
4 13/SMS10/002 ADE-AJAI Adeolujuwon  Michael M KOGI
5 14/SMS10/006 NGANWUCHU Jessica F IMO
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/SMS10/004 PHIDO Tega Julius M DELTA
B.Sc INTELLIGENCE & SECURITY STUDIES
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS11/002 ADEBAJO Mosiminioluwa Temiloluwa F OGUN
2 13/SMS11/005 ADISA Omolola Tobiloba F OSUN
3 13/SMS11/006 AKOR Victoria Chinenye F RIVERS
4 13/SMS11/009 ASUQUO Mary Lawrence F CROSS-RIVER
5 13/SMS11/012 EKAH Ejembi Benjamin M BENUE
6 13/SMS11/013 GYANG Sele Wash F PLATEAU
7 13/SMS11/015 IGELEKO Olohirenuan Abisola F EDO
8 13/SMS11/017 KEGHKU Emmanella Iveren F BENUE
9 13/SMS11/018 LAWAL Taofeek Kayode M ONDO
10 13/SMS11/020 MSHELIA Victoria John F ADAMAWA
11 13/SMS11/026 OLADIMEJI Bolutife Omoyinmi F OSUN
12 13/SMS11/027 OLAJIDE Bridget  Opeyemi F OSUN
13 13/SMS11/029 OSCAR Stephine Nnene F RIVERS
14 13/SMS11/031 OYENEKWE Princewill Chukwudi M IMO
15 13/SMS11/035 YUSUF Yusuf  Baba M ADAMAWA
16 14/SMS11/028 DESIMHI Juliet Alfred F EDO
17 14/SMS11/029 EGBOGU Progress  Nicole F IMO
18 14/SMS11/030 NWORAH Chisom F ANAMBRA
19 14/SMS11/033 ONILEOWO Folarin  Temitope M EKITI
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS11/001 ABBEY Shalom Dorun F RIVERS
2 13/SMS11/007 AKPAN Ubongobong Edem M AKWA-IBOM
3 13/SMS11/010 BELLO Oluwatobi Richard F KWARA
4 13/SMS11/011 DANHABU Hauwa Nishapatel F TARABA
5 13/SMS11/022 NNODIM Chisom Madonna F IMO
6 13/SMS11/023 OGUNTOYINBO Precious Olaribigbe F EKITI
7 13/SMS11/024 OHA-MOSES Miracle Odera F ENUGU
8 13/SMS11/028 OLUWAKOYA Oyinkansola Elizabeth F OGUN
9 14/SMS11/026 ALELE Daniel Taiwo M OYO
10 14/SMS11/032 OLONISHUWA Tolulope  Olamide M KOGI
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/LAW01/020 AKINYELURE Idowu Opeyemi M ONDO
2 11/SMS11/022 JIMOH Olutayo Arifanaike M EDO
3 11/SMS11/039 OMAKWU Samuel Ogbole M BENUE
4 11/SMS11/048 SULEIMAN Gazali Qutub M KOGI
5 13/SMS11/004 ADELEKE Adedapo Emmanuel M OYO
6 12/SMS11/048 TORIOLA Ayomide Monsurat F OGUN
7 12/SMS11/052 USMAN Salima Ify F ENUGU
B.Sc SOCIAL JUSTICE
FIRST CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS12/005 EMMANUEL Busayo F KOGI
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS12/001 ADUNMO Temitayo Sharon F EKITI
2 13/SMS12/003 AKUBOH Faith Sokoga F KOGI
3 13/SMS12/006 IDRIS Lateefat F KOGI
4 14/SMS12/007 ADEWALE Israel M OSUN
5 14/SMS12/008 INOKOBA Woyengimiebi M BAYELSA
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 13/SMS09/089 MOYO-PETERS Victory M ONDO
2 13/SMS12/002 AHIABA Abigail Unekwu F KOGI
3 13/SMS12/008 NOEL Tolulope Olivia F ONDO
THIRD CLASS
S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE
1 11/SMS01/013 AKINOLA Zainab F EKITI

 

COLLEGE OF SCIENCES

LIST AND CLASSIFICATION OF DEGREES FOR 2017 GRADUATING STUDENTS

MATHEMATICAL AND PHYSICAL SCIENCE

COMPUTER SCIENCES

FIRST CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 13/SCI01/003 ARDO Khadija Babayo F Gombe
2. 13/SCI01/013 MOHAMMED Maryam Kaka F Kwara
3. 13/SCI01/025 THOMAS Zaza Solomon M Gombe

 

SECOND CLASS UPPER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 13/SCI01/006 ELUWA Anita Chidera F Imo
2. 13/SCI01/009 IBRAHIM Jordan Phoebe F Nasarawa
3. 13/SCI01/010 ISA Abdul Jalil M Kogi
4. 13/SCI01/016 OKE Peter Oluwafemi M Oyo
5. 13/SCI01/018 OMOFADE OlusegunAdesoji M Ogun
6. 13/SCI01/021 OZOEMENA Lotanna Chika F Enugu
7. 14/SCI01/038 ENEBELI Jessica Ogochukwu F Delta
8. 14/SCI01/042 KALU Ugo Beverly F Abia
9. 14/SCI01/044 OLAWALE Ololade F Ogun

 

 

SECOND CLASS LOWER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 12/SCI01/001 ADAMS Jerry Ninma M Kwara
2. 12/SCI02/009 FASIPE Funke Deborah F Oyo
3. 13/ENG05/020 AZU-OKEKE Prince M Anambra
4. 13/SCI01/015 NWOSU Tochukwu Christopher M Imo
5. 13/SCI01/022 POPOOLA Favorite Akinwale M Ekiti
6. 13/ENG06/032 AYENI Andrew Adinoyi M Kogi
7. 14/SCI01/036 ADAMU Joel M Kaduna
8. 14/SCI01/039 IBINAIYE David Damilola M Kogi
9. 14/SCI01/040  IBRAHIM FathiaTejumola M KWARA
10. 14/SCI01/041 JOHN-EKPIKHE Elizabeth F Akwa-Ibom

 

 

THIRD CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 09/SCI01/020 OLUDIPE Oluwasemilore M Ondo
2. 10/ENG02/011 DIMIEARI Dabobelema M Rivers
3. 10/ENG04/010 ANINZE Felix Olisekuni M Delta
4. 10/ENG04/015 ANINZE Felix M Delta
5. 11/SCI02/015 EZIRIM Emmanuel Chimezie M Imo
6. 11/SCI02/023 MOMOH NobertOshiozekhai M Edo
7. 11/ENG07/026 AKINDELE BabatundeKunle M Ogun
8. 12/SCI02/002 AROWOSEGBE Adetola Sarah F Oyo
9. 12/SCI02/021 SHAIBU Omonu M Kogi
10. 12/SCI01/028 NWOSU Nnamdi Stanley M Imo
11. 12/ENG04/066 NWOFOR TochukwuChigozie M Anambra

 

PHYSICS WITH ELECTRONICS

SECOND CLASS UPPER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 11/ENG06/003 AKINPELU Akinleye M Ondo

 

SECOND CLASS LOWER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 12/ENG02/035 SOMOYE DamilolaAzeez M Ogun
2 13/ENG05/021 OKIRI Michael Erunke M Cross River
3 13/ENG07/023 EKPO Matthew Enyingobong M Akwa-Ibom

 

THIRD CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 10/ENG06/002 ABANUM Ogochukwu M  Delta
2. 11/ENG03/025 UGBOMA Michael M Enugu

 

GEOLOGY DEPARTMENT

FIRST CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/SCI14/005 DEELE Nabara Joan F Rivers
2 13/SCI14/012 OLA Itunu Grace F Ekiti

 

SECOND CLASS UPPER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 13/SCI14/001 ADEYEMO Esther Tosin F Osun
2. 13/SCI14/004 AMULA Sharon Akpoebi F Bayelsa
3. 13/SCI14/006 JOHN Ebi John M Akwa-Ibom
4. 13/SCI14/009 MUTU TuboulayefaDaniella F Delta
6. 13/SCI14/013 ONYEKWELU Adorable F Anambra
5. 13/SCI14/016 WILLAMS Charles Andikan M Akwa-Ibom
7 13/MHS02/029 OCHIGBO Eugenia O'ofun F Benue

 

SECOND CLASS LOWER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 12/SCI14/016 JENAKUMO Layefa Collins M Bayelsa
2. 13/SCI14/008 MOSES Stephanie Jemimah F Adamawa
3. 13/SCI14/010 NNAMOCHA Adaeze Jessica F Imo
4. 13/SCI14/011 OKEKE Stephanie Ifeatuchukwu F Anambra
5. 13/SCI14/014 SELEMA Boma Victoria F Rivers
6. 14/SCI14/026 ISAIAH Joseph Ugochukwu M Delta
7. 14/SCI14/028 BASSEY Raphael Ekuri M Cross River

 

THIRD CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 10/ENG04/017 DOSUMU AdemolaAdeniyi M Lagos
2. 11/ENG07/010 EZIE Joseph Chukwudi M Imo
3. 11/ENG06/012 KIKILE AisomzePetterson M Bayelsa
4. 11/ENG03/015 GBADEBO UsmanFolarin M  Osun
5. 11/ENG07/017 OMAJUGHO BatchmanBesi M Delta
6. 12/ENG07/007 AJILEYE Desmond Ayodeji M Ondo
7. 12/SCI14/007 ASIM Divine Edet M Cross River
8. 12/SCI14/010 EREBANMEN Eromosele M Edo
9. 12/SCI14/019 ODUMOSU Israel M Ogun
10. 12/SCI14/023 OKOH Obehi Sylvia F Edo
11. 12/SCI14/022 OGHENEKEVWODE Precious Akpevwe M Delta
12. 12/SCI14/024 USANGA EkeminiIme M Akwa-Ibom

 

AGRICULTURAL SCIENCES DEPARTMENT

SECOND CLASS LOWER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 10/ENG06/024 UWAGWU Kingsley M Delta

 

THIRD CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 10/ENG02/020 OWOADE Adekunle M Osun

 

CHEMICAL SCIENCES DEPARTMENT

BIOCHEMSTRY

FIRST CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/SCI03/001 AKUBOH Olivia Sokolayam F Kogi

 

SECOND CLASS UPPER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/SCI03/006 ETSO Erhuvwu Faith M Delta
2 13/SCI03/008 NWOYE Miracle Ossy F Anambra
3 14/SCI03/011 IDU Doreen F Rivers
4 14/SCI03/012 OJELADE Tunmise M Ogun

 

SECOND CLASS LOWER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/SCI03/005 BOYLE Erica Biobele F Rivers

 

THIRD CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 12/SCI03/004 ADEYONU OluwatosinAdebapo M Ondo

 

INDUSTRIAL CHEMISTRY

SECOND CLASS UPPER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 12/MHS02/043 OLAOYE ToyosiLuqmqn M Ekiti
2 13/SCI05/016 OWOEYE Blessing Aderonke F Ekiti

 

SECOND CLASS LOWER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 12/SCI01/021 IJABADENIYI Oluwatosin Emmanuel  M  Ondo

 

THIRD CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/SCI03/003 BELLO Hafsat F Sokoto

 

BIOLOGICAL SCIENCES DEPARTMENT

MICROBIOLOGY

FIRST CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/SCI05/008 EROMOSELE Ebosetale F Edo
2 13/SCI05/009 MOMOH Muhammad Munir M Edo
3 14/SCI05/014 ONWUEGBUNAM Onyeka F Anambra

 

SECOND CLASS UPPER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1 13/SCI05/004 ALAWE ItunuoluwapoBolanle F Osun
2 13/SCI05/010 ODIEDI Oke-Oghene F Delta
3 13/SCI05/011 OGUNDELE Omotola F Osun
4 13/SCI05/013 OLORUNFEMI Olubukola F Ekiti

 

 

SECOND CLASS LOWER

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN
1. 12/SCI05/007 AROGUNDADE Victor Oluwaseun M Ekiti
2. 12/SCI05/022 OGBDOGBO FavourOgenechuko FEMALE Delta
 3. 13/SCI05/005 ARINOLA Anjola M Osun

 

THIRD CLASS

S/N MATRIC NO. SURNAME OTHER NAME(S) GENDER STATE OF ORIGIN

 

1. 12/SCI05/015 EZE Cynthia Obianuju F Anambra
2. 12/SCI05/023 OGBODO Victory Ohiyakwemi M Edo

 

College of Postgraduate Studies

COLLEGE OF SCIENCES   

PGD Biochemistry

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. ADEYOMOLA, Clement Idowu 16/SCI03/1005
2. ONYESOM, Pamela Mimi 16/SCI03/1006

 

PGD Microbiology

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. OLANIYI, Olawunmi 16/SCI05/1009

 

PGD Computer Science

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. AJAYI, Shalom 16/SCI01/1007

PGD Accounting

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. OWOLABI, OlufemiAdebola 15/SMS14/1017

 

PGD Management

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. ADEIZA, Modupe 15/SMS14/1005
2. KAYODE, Oluwafunmilayo 15/SMS14/1007
3. AKINYEDE Olamidotun Charles 15/SMS14/1006
4 OWOLABI, Ayobami 09/SCI02/021

 

PGD Peace and Conflict Studies

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. ODUSOLA, Josephine 11/SMS09/095
2. APELEGAN, Ayodimeji 11/SMS09/147
3. ODE, Linus Oko 16/SMS15/1014
4. OKOYE, Christian 16/SMS15/1016

 

M.Sc. Microbiology

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
  1. ABOSEDE, TemitopeFavour 15/SCI05/005
2. FADUGBA, Abimbola Elizabeth 15/SCI05/1007
  3. MUHAMMAD, Abdullahi Ahmad 10/SCI05/010
  4. OYAMA, MarshantyObem 15/SCI05/1009

 

M.Sc. Biology

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. BADENIYI. Funmilayo Stella 15/SCI15/1004

                                                                                   

MSc. Biochemistry

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. OLAOYE, OyindamolaAdeniyi 10/SCI03/006
2. OLADEJO, AfeesAdedayo 15/SCI03/1006
3. KOLAWOLE, Jesumiluyi Augustine 15/SCI03/1008

 

 

COLLEGE OF SOCIAL AND MANAGEMENT SCIENCES

M.Sc. Accounting

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. OGWU, GodswillUnekwu 15/SMS02/1015
2. OLAOYE, Wasiu 15/SMS02/1016

 

M.Sc. Economics

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. MAKANJU, Aderonke 09/SMS01/015
2. EKPEYONG, KeziahYemisi 10/SMS01/018
3. BOBOLA, Adekunle 15/SMS01/1010
4. EFUNTADE, Olubunmi 15/SMS01/1011

 

M.Sc. Finance

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. ASTUWA, Ruth Ngrukimbin 09/SMS05/005
2. ILUGBUSI, SegunBamidele 11/SMS01/058
3. ABUH, Uwasejike Belford 15/SMS05/1007
4. ALABI, OlusegunOlaoluwa 15/SMS05/1008
5. AYODELE, Ademola Emmanuel 15/SMS05/1009
6. OKE, Busuyi Augustine 15/SMS05/1011
7. ILESANMI, AdejokeKemi 15/SMS05/1005
8. OSUNKUNLE, UsmanAdesola 15/SMS05/1006

 

M.Sc. Mass Communication

S/N STUDENT’S NAME MATRIC NO
1. ADU, Agatha Oluwafunmilayo 10/SMS04/005
2. BODUNDE, Ikeola Josephine 10/SMS04/010
3. HASSAN, Jummai Anna 10/SMS04/014
4. ADEOLUWA, BolanleMorenike 15/SMS04/1009
5. OGECHI, Joan Chima-Omeike 15/SMS04/1010
6. LOKO, Ebiwoni Tobi 15/SMS04/1011
7. OGUNTUASE, LanreOluwatosin 15/SMS04/1007

COLLEGE OF MEDICINE AND HEALTH SCIENCES

NURSING SCIENCE (B.NSC)
FIRST CLASS  
S/N SURNAME  OTHERNAME(S) MATRIC NO.  GENDER  STATE OF ORIGIN 
1 UDOBANG Idaraobong Peter 12/MHS02/055 F Akwa-Ibom
 

SECOND CLASS UPPER

1 AGBASI Vanessa Adaolisa 12/MHS02/007 F Anambra
2 AKANBI Khadijat Ayobami 12/MHS02/010 F Edo
3 AKINGBEHIN Omobolanle Mary 12/MHS02/013 F Ondo
4 AKPIROROH Oghenero 12/MHS02/016 F Delta
5 ALADENIKA Bukola Opeyemi 12/MHS02/017 F Ondo
6 ANAZODO Adaeze Peace 12/MHS02/019 F Anambra
7 ANIFOWOSE Oluwaseun Adebimpe 12/MHS02/020 F EKITI
8 ETUK Inemesit Aniefiok 12/MHS02/024 F Akwa-Ibom
9 EZENWOYE Mary Somto 12/MHS02/025 F Anambra
10 FATIREGUN Yewande Ibukunoluwa 12/MHS02/026 F Osun
11 FOLARINDE Emmanuel Segun 12/MHS02/027 M Kwara
12 IFEANYI Ifechukwude Goodness 12/MHS02/028 F Delta
13 ILESANMI Busayo 12/MHS02/029 F Ekiti
14 ILOMECHINE Chigozie Esther 12/MHS02/030 F Delta
15 KOLADE Mojisola Mercy 12/MHS02/031 F Ekiti
16 MONYE Chukwumenim Joy 12/MHS02/033 F Delta
17 OBAFEMI Faith Modupe 12/MHS02/035 F Osun
18 ODESANYA Opeoluwa Esther 12/MHS02/038 F Ogun
19 OLALEYE Omolola Abayomi 12/MHS02/042 F Ekiti
20 OLATOYE Oluwaseun Elizabeth 12/MHS02/044 F Ekiti
21 OLONISAKIN Kolade Praise 12/MHS02/045 F Ekiti
22 OMOLEGAN Olamide Ayomide 12/MHS02/046 F Ondo
23 OMOTAYO Ayomide Eunice 12/MHS02/047 F Osun
24 OSUAGWU Ihechikwadoro Nneoma 12/MHS02/050 F Imo
25 RENNER Awajionye Emmanuel 12/MHS02/053 F River
26 USMAN Hadiza Ummi 12/MHS02/057 F Edo
27 FAMOSAYA Kolade Michael 12/MHS03/008 M Ekiti
 

SECOND CLASS LOWER

1 ABE Victoria Monisola 12/MHS02/002 F Ekiti
2 AJAYI Omotoyosi Grace 12/MHS02/009 F Ogun
3 AKENI Eseoghene Jessica 12/MHS02/011 F Delta
4 AKINWALERE Iyanuoluwa Grace 12/MHS02/014 F Ondo
5 AMODU Oluwadamilola Eyitayo 12/MHS02/018 F Ondo
6 OBAFISOYE Olamide Grace 12/MHS02/036 F Osun
7 OBIALOR Ogochukwu Brenda 12/MHS02/037 F Anambra
8 OGAR Iyahunim Maria 12/MHS02/039 F Cross-River
9 UKA Chioma Kalu 12/MHS02/039 F Abia
HUMAN NUTRITION & DIETETICS(B.SC) 
SECOND CLASS UPPER
S/N SURNAME  OTHERNAME(S) MATRIC NO.  GENDER  STATE OF ORIGIN 
1 AJILA Shalewa Emmanuella 13/MHS04/003 F Ekiti
2 ALADETUYI Moyinoluwa Elizabeth 13/MHS04/004 F Ekiti
3 ASIAFA Ogheneyoleme Tracy 13/MHS04/005 F Delta
4 OGUNYEMI Victoria Toluwase 13/MHS04/006 F Osun
5 OLOWOOKERE Temilola Rachael 13/MHS04/007 F Ondo
6 SUBERU Anne Ojemma 13/MHS03/015 F Kogi
 

SECOND CLASS LOWER

1 ADEYEMI Adedolapo Sekinat 13/MHS04/002 F Oyo
2 NTA Enoabasi Ekpo 13/MHS01/076 F Akwa-Ibom
 

ANATOMY (B.SC)

SECOND CLASS UPPER
S/N SURNAME  OTHERNAME(S) MATRIC NO.  GENDER  STATE OF ORIGIN 
1 AJAO Mayowa Malik 14/MHS03/021 M Osun
2 AJIBADE John Korede 13/MHS03/022 M Oyo
 

SECOND CLASS LOWER

1 NDIWE Chinwe Joan 13/MHS03/009 F Anambra
2 ALLEN Rosemary Kachalla 13/MHS01/024 F Adamawa
3 UGORJI Oluomachi Grace 13/MHS01/061 F Eboyin
4 ADEMOLA Adesola Titilope 13/MHS03/002 F Ogun
PHYSIOLOGY (B.SC)
SECOND CLASS UPPER
S/N SURNAME  OTHERNAME(S) MATRIC NO.  GENDER  STATE OF ORIGIN 
1 LAWANI Sharon Edewede 13/MHS05/008 F Edo
2 IKPONMWOSA Ebuwa Victor 13/MHS01/057 M Edo
3 AMUSA Aminat Oluwatobi 11/MHS01/017 F Lagos
SECOND CLASS LOWER
1 AROWOLO Comfort Atinuke 13/MHS05/003 F Ondo
2 DARAMOLA Ifeoluwa Claudius 13/MHS05/005 M Ondo
3 KUALE Kevwe Aiesosa 13/MHS05/007 F Delta
4 OJO Joanna Oluwatobiloba 13/MHS05/009 F Oyo
5 AKINNAGBE Nifesimi Tolulope 13/MHS01/021 M Ondo
6 JIMOH Zainab Gbemisola 13/MHS01/061 F Kwara
7 DOSUMU Oluwabunmi Christianah 12/MHS05/007 F Osun
8 ROBERT Ebipatei Mebine 13/MHS01/108 M Bayelsa
 

THIRD CLASS 

1 FAMIWOLE Blessing Olutola  13/MHS01/050 M Ekiti
MEDICAL LABORATORY SCIENCE (B.MLS)
FIRST CLASS 
S/N SURNAME  OTHERNAME(S) MATRIC NO.  STATE OF ORIGIN 
GENDER
1 EDEM Enobong Offiong 12/MHS06/014 F Akwa- Ibom
2 IBE Eziuche Vivian 12/MHS06/022 F Imo
3 MUSA Hussaina Sambo 12/MHS06/025 M Kaduna
4 ALABI Ometere Oluwayemisi 12/MHS06/008 F Kogi
5 UNUIGBOKHAI Olohigbe Ayomide 12/MHS06/045 F Edo
 

SECOND CLASS UPPER  

1 ADEMILUWA Olubukola Olufunmilayo 12/MH06/001 F Ekiti
2 AFAHAENE Onukak Onukak 12/MHS06/004 M Akwa – Ibom
3 ALAFE Ramat Omotayo 12/MHS06/009 F Osun
4 ALEMEDE Iremide Maria 12/MHS06/010 F Kogi
5 BAGET Nerat Pam 12/MHS06/011 F Plateau
6 EMOMIDUE Jennifer Ochuko 12/MHS06/016 F Delta
7 NJOKU David Azuka 12/MHS06/026 M Abia
8 NTA Mfon Nelson 12/MHS06/027 M Akwa – Ibom
9 NTUKOGU Chukwumezue Lois 12/MHS06/028 F Anambra
10 OGBHEMHE Stephanie Okhuriafe 12/MHS06/031 F Edo
11 OLOJEDE Grace Oluwabunmi 12/MHS06/038 F Oyo
12 ONIRETI Elizabeth Damilola 12/MHS06/041 F Oyo
13 SULYMAN Aishat Akanbi 12/MHS06/043 F Kwara
14 SUNDAY Iko-Ojo Samuel 12/MHS06/044 M Kogi
15 NIMI-JOHNSON Eebietein E. 12/MHS03/013 F Bayelsa
16 NTA Iso Iso 12/MHS01/057 F Cross River
17 FEYISOLA Oluwatomi Esther 12/MHS01/041 F Ogun
18 OLA-AMUDA Oluwatosinmile Ayomidamope 12/MHS02/056 F Ondo
19 OMORAGBON Osayimwense Glory 13/MHS06/038 F Edo
 

SECOND CLASS LOWER

1 OFOKANSI Nneka Sylvia 12/MHS06/030 F Anambra
2 OGENYI Elizabeth 12/MHS06/032 F Benue
3 OLUMAYEDE Iyanuoluwa Oluwaseun 12/MHS06/039 M Ekiti
4 OLUPINLA Adewale Frank 12/MHS06/040 M Kogi
5 UKPONG Udeme Peace 12/MHS02/056 F Akwa- Ibom
6 MORITIWON Oluwafeyikemi Moyosoreoluwa 11/MHS06/010 F Kogi
7 FAKOLOGBON Omotoyosi Deborah 12/MHS06/019 F Ondo
8 NYONG Imaobong Chris 13/MHS06/037 M Akwa – Ibom
 

THIRD CLASS 

1 OKONI Ruth Walter 11/MHS06/014 F Bayelsa

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
26 − 4 =



Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc euismod felis sem, ac sodales justo viverra eu. Phasellus dui eros, dictum sed arcu id, adipiscing lobortis orci. Phasellus porta lectus id varius fermentum. Nulla facilisi. Sed viverra felis eu lacinia portal Morbi tincidunt lacus eu vehicula consectetur. Nulla facilisi.